Blogi

Jätkusuutlik mööbel – samm puhtama tuleviku poole

jätkusuutlik mööbel accis pro white

Taaskasutus ja roheline elustiil muutuvad aina loomulikumaks elu osaks. Mitmetesse eluvaldkondadesse on see mõttelaad juba tugevalt tee rajanud, näiteks on paljude jaoks loomulik roheliste liikumisviiside eelistamine, riiete taaskasutamine ning loodussõbralikest materjalidest tehtud nõude tarbimine. Sarnaselt teistele valdkondadele, kuhu roheline mõttelaad on juba tee leidnud, võiks keskkonnasõbralikkust meeles hoida ka uut mööblit soetades.

Ületarbimine ning liigne raiskamine on endiselt valupunktid, mis aasta-aastalt end meelde tuletavad. Probleem on tõsine – Maailmapanga tehtud prognooside kohaselt kasvab meie ülemaailmne jäätmete tootmine 2050. aastaks lausa 70%. Euroopal, mis on jäätmemajanduse osas üks eeskujulikumaid, on aga samuti veel pikk tee minna. Näiteks toodab keskmine eurooplane igal aastal umbes 5 tonni jäätmeid, millest taaskasutamist leiab vaid tagasihoidlik 38%.

Järgnevatel aastakümnetel ei ohusta meie planeeti mitte vaid jäätmete teke, aga ka viis, kuidas seda hallatakse. Seetõttu on oluline, et iga uue asja tootmisel on juba eos läbi mõeldud, mis sellest pärast kasutamise lõppu saab. Võttes fookusesse mööbli, siis kui tootja ei ole juba eset luues mõelnud selle taaskasutamisele, võibki see hiljem olla pea võimatu ja ainus variant on mööbliese lihtsalt minema visata. Tohutu jäätmejäljega maailmas on see aga halvim variant, kuna paljude mööbliesemete puhul on kasutatud materjalide hulk väga suur.

Millele tuleks tähelepanu pöörata, kui uute esemete soetamiseks läheb?

Mööblit ostes uurige, kas seda on hiljem võimalik osadeks lahti võtta. See on esimene indikaator sellest, kas tootja on mõelnud eseme hilisema ringluse peale. Teiseks soovituseks on uurida, kas kogu mööbliese on taaskasutatav. Mitmed tootjad väidavad, et nende toode sisaldab 95–100% taaskasutatavat materjali, kuid see väike protsent, mis taaskasutatav pole, muudab tihti terve eseme taaskasutamatuks. Näiteks kui kirjutuslaual on taaskasutamatu viimistlus või tooli istmepõhja liimimisel on kasutatud taaskasutamatut liimi, on loodussõbralikust 95% vähe kasu, kuna mööblieseme taaskasutamine on tegelikult pea võimatu.

Näiteks on meie toodangust leitav Floki mööbel loodud kasutades nutikat õmblustehnikat, tänu millele on istmepatju võimalik koos hoida ilma liimi kasutamata. See võimaldab hiljem eseme tükkideks lahti võtta ning toode suuremal määral taas ringlusesse lasta.

Lahtivõetud Floki tool

Tähelepanu tasub pöörata ka mööbli materjalile, kuna neist osade taaskasutamine on kergem. Näiteks on maailma enim taaskasutatud materjal teras, millest läheb uuesti ringlusesse pea 85%. Vastukaaluks on aga plastik, mille taaskasutamise määr on vaid 9%. Lisaks terasele võib eelistada ka alumiiniumist tooteid, mis tänu enda omadustele on samuti kergesti taaskasutatav.

Lisaks eelnevale võiks tähelepanu juhtida ka mööbli kestvusele ning eelistada tooteid, millel on pikema eluea garantii või mis on ehitatud nõnda, et selle erinevaid osi on kulumise või katkiminemise tagajärjel võimalik asendada. Mida kestlikumaks toode on loodud, seda väiksem on tõenäosus, et peagi on taas tarvis uus osta. Osta kahe tooli asemel vaid üks on juba märkimisväärne samm väiksema tarbimise ja ökoloogilisema jalajälje suunas.